OTSI

Rannatee vallad

Varbla valda tuntakse kui puhta keskkonna, rikkumata looduse ja kaunite liivarandadega paika, mis on alati olnud hinnatud puhkeala. Lääne Eestile ja saarestikule iseloomulikud kadakaid ja kiviaedu täis maalapid vaheldumisi metsadega iseloomustavad siinset maastikupilti. Kaunimad kadastikud võib leida Kadaka ja Mereäärse külas, samuti Paatsalu lahe ümbruses ning Vaiste külast Matsini. Matsi rand, mis asub eakate rannamändidega metsatuka ääres, on siinse ranniku armastatuim rannapuhkuse paik.

Tänu poollooduslikele ja looduslikele kooslustele pakuvad kauneid vaateid Raespa puis- ja rannaniidud, Kõrgessaare saar ja Sõmeri poolsaar. Kindlasti tuleks ära käia Illussaare kaldal, et imetleda vaadet Paatsalu lahele.1912.a ehitatud Illuste mõisa peahoone on huvitav näide juugendstiilist. Hoonet ümbritsevad 19.sajandi lõpul rajatud pargi puuhiiglased.

Kellele meeldib paadisõit, peaks kindlasti külastama Varbla laide. Paadiretk 12 saare ja laiu vahel on tore ajaviide nii lastele kui ka täiskasvanutele. Kalastamiseks sobivad enam Vaiste-Saulepi ja Paatsalu rannikumeri.

Sisemaa suurim vaatamisväärsus on Kolga oja ja luited. Läbi luitestiku voolates on oja kujundanud sügava maalilise oru. Siinsete vanimate mändide vanus ulatub üle 170 aasta. Loodushuvlistele on siia rajatud ka matkarada.

Varbla kandis on sündinud eestlaste maadlussangar ja olümpiavõitja Kristjan Palusalu ja kirjanik Karl Ristikivi. Ristikivi kohta leiab külastaja palju huvitavat Uue-Varbla mõisas asuvast valla muuseumist. Uue-Varbla mõisahoone on üks vähestest suhteliselt hästi säilinud varaklassitsistlikest puidust mõisahoonetest Eestimaal. Varblas asub ka Varbla Urbanuse luteri kirik, mille tagasihoidlikule välisilmele vastandub küllaltki rikkalik rannarootsi kirikute stiilis interjöör.

Valla ettevõtluses on tähtis osa põllumajandusel. Suurim põllumajandusettevõte on OÜ Paadremaa. Enamlevinud põllumajandusharud on looma- ja taimekasvatus.Vähem tegeletakse aianduse ning puu- ja köögiviljakasvatusega. Muudest ettevõtetest on olulisel kohal metsa ülestöötamise ja varumisega tegelevad ettevõtted ning puidu töötlemine. Paljudele inimestele annab olulise osa sissetulekust kalapüük. Teeninduses on esikohal turism kui kõige kiiremini arenev ettevõtlusharu.