OTSI

Rannatee vallad

Sarnaselt teiste rannatee valdadega iseloomustab Tõstamaad mitmekesine loodus – pikk rannajoon, ranna- ja puisniidud, kivikülvid, liivaluiteid, põlismetsad,  kaunid jõed ja järved. Tõstamaa vallas asuvad Läänemaa uhkeimad ja kalarikkaimad Ermistu ja Tõhela järved. Ermistu järve rikkuseks on ka hiiglaslikud järvemuda varud, mida kasutatakse mitmetes taastusravikeskustes ravimudana. Tõstamaa ja Varbla rannikuala ning Kihnu saare mitmekesise looduse säilitamiseks on loodud Kihnu Väina Merepark.

Valla piiresse jäävad kaks saart. Looduskaitsealune Sorgu on tibatilluke kivine 5 ha suurune saareke, mis on looduslik kiviktaimla ja merelindude paradiis. Saarelt pärit raudkive võib leida Pärnu linna vanades munakivisillutistes ja muulides. Manilaid ehk Manija saar asub vähem kui kilomeetri kaugusel maismaast ning aastaringselt elab siin ligi 35 inimest. Kogu saar on kui üks väärtuslik rannaniit, mida iseloomustavad haruldaste taimede kasvualad ja rannikulindude häältest rõkkav rannik. Soojadel varasuve öödel võib siin kuulda kõlavat kõrekontserti - Manijal elab kõre ehk juttselg kärnkonna Eesti ja ilmselt Lääne-Euroopa tugevaim populatsioon.

Ajaloo- ja kultuuriväärtustest on valla uhkuseks Tõstamaa mõisakompleks, eelkõige selle härrastemaja. Mõis on Pärnumaa taastatud mõisahoonetest kauneim. Järelklassitsistlikus laadis härrastemajas asub alates 1921. aastast kool. Tõstamaa mõisa viimaseks paruniks oli Tõstamaal sündinud ja kasvanud teadlane Aleksander Stael von Holstein (1877 - 1937), kes oli sanskriti keelte professor ja kateedrijuhataja Pekingi Ülikoolis.

Kokku on ajaloolisse Tõstamaa kihelkonda kuulunud seitse mõisat, millest rüütlimõisad olid Tõstamaa ja Pootsi. Pootsi mõisakeskusest on tänapäevani vähe säilinud. Peahoone on eraomanduses ja tugevalt ümberehitatud, enamus kõrvalhoonetest hävinenud. Täna ootab aga Pootsi mõisa endises valitsejamajas ja praeguses külastuskeskuses külalisi vaibakoda. Pootsist on pärit meie armastatud näitleja Sulev Luik.

Huvipakkuvateks vaatamisväärsusteks on külakirikud Tõstamaal, Tõhelas, Selistes, Kõpul ning Kastnas. Viiest vallas asuvast kirikust on luterlik kirik vaid Tõstamaal asuv Maarja kirik, teised neli on õigeusu kirikud. Erinevalt teistest 19. sajandi teisel poolel ehitatud õigeusu kirikutest on Seliste kirik puuehitis. Kiriku ehitasid Riia mungad ning see toodi detailidena Riiast üle jää Selistesse. Kiriku tornist avaneb kaunis vaade ümbrusele ja merele.

Tähtsamaks majandusharuks on vallas põllumajandus. Suurt tähtsust omab kalandus, puidutöötlemine, üha rohkem hoogustub puhkemajandus.