OTSI

Puhkus rannateel

Ermistu ja Tõhela järvedel on palju ühist: neid ümbritsevad sood ja rabad, mis on toiteallikaks. Järved on kalarikkad, seetõttu on nad kujunenud meelisjärvedeks just harrastuskalastjatele. Ligipääsetavad on idakaldad. Liivane kaldariba on sobiv suplemiseks ja loob head eeldused puhkamiseks.  Tõstamaa vald on rajanud mõlema järve idakaldale avalikud rannad, kus on tegevust nii noorele kui vanale. Olemas on puhkenurgad, võrkpalli platsid, lastemänguväljakud ning vaatetornid. Ermistu ja Tõhela järved tore koht lõõgastumiseks, looduse nautimiseks, kalastamiseks kui ka pikniku pidamiseks kaaslastega.

Loe edasi...

Rannapuhkuse kõrval pakub Kabli vaheldust igale loodushuvilisele. RMK Kabli looduskeskus ja teabepunkti töötajad jagavad lahkesti infot puhkamisvõimaluste kohta kogu puhkealal. Keskuses on palju loodusteemalisi raamatuid, CD-plaate ja videokassette, samuti põnevaid väljapanekuid. Looduskeskuse kõrvalt algab 1,8 km pikkune  Kabli looduse õpperada. Rada on sobilik ka väikestele lastele ning rahulikus tempos läbimiseks kulub sellele 1-1,5 tundi. Siin võib vaadelda Edala Eesti rannikualadele iseloomulikke ja haruldasi taimeliike, mitmekesiseid maastikke, erinevaid elupaiku, sh vääriselupaiku. Rada möödub pesakastimaailmast ja rannaniidust ning jõuab välja Kabli lindude rõngastamisjaamani. Linnujaama suur Helgolandi tüüpi mõrd, millega linde püütakse, jääb teeääres silma igale reisijale. Siin uuritakse lisaks lindude rändele ka nahkhiirte, kiilide ning päevaliblikate rändeliikumisi. Lindude visuaalvaatluste hõlbustamiseks on linnujaama kõrval linnutorn ning rannikul asuv vaateplatvorm veelindude imetlemiseks.

Loe edasi...

Romantilise Rannatee pikendusena kutsume teid kanuumatkale Lätimaale, Eesti-Läti piiri lähedal asuvale Salatsi jõele. Jõgi on väga populaarseks saanud oma kaunite liivakivipaljandikega. Liivakivis on palju allikaid ja koopaid. Siin asub ka Baltimaade pikim looduslik liivakivikoobas. Käikude kogupikkuseks on mõõdetud üle 300 m. Korraldame kanuumatkasid väljumisega Kilingi-Nõmmest. Võime teile järele tulla ükskõik millisse Eesti või Läti punkti (hotellid, sadamad, lennujaamad jne.). Tellides Livonia Matkadelt „Koopasafari“ nimelise kanuumatka, saate sisutiheda matka- ja ekskursioonipäeva.

Loe edasi...

Kevadel ja sügisel, lindude rändamisajal, on magusaim aeg teha tutvust ühe mõnusaima harrastusega - linnuvaatlusega! Just kevadel saabuvad kaugelt lõunamaalt siia tuhanded rändlinnud, kes meie metsadesse ja rannaniitudele end mõnusalt sisse seavad ja pesitsema jäävad. Ainuke, mida teie lindude vaatlemiseks vajate on riided vastavalt ilmastikule ja pisut kannatust. Matkakorraldaja poolt lisanduvad binoklid, lindude välimääraja ning giid. Liivi lahe põhjakallas on väga mitmekesine nii looduse kui ka linnustiku poolest - siin esineb rabadele ja mererannikule iseloomulikke linde: merikotkas, must toonekurg, väike konnakotkas, sookurg, sarvik-pütt, teder, tilder.. Siin asub 1100 ha suurune Lindi looduskaitseala, Kastna kadastik ja Kavaru rannaniiduala, kõike kolme ehivad linnuvaatlustornid.

Loe edasi...

Luitemaa looduskaitseala hõlmab Edela-Eesti maastike kõige ilmekama osa. Kaitseala suurimad väärtused on ulatuslikud ja linnurikkad rannaniidud. 5000 aasta tagust rannajoont märkivad liivaluited ääristavad kogu Pärnu lahte, kuid kõige võimsamad on need Luitemaal. Rannametsas asuvad Torni- ja Tõotusemägi on Eesti ja väidetavalt ka Baltikumi kõrgeimad. Luiteahelike vahel asuvad kaunid rabad ning kaitseala luitemännikud on armastatud nii marjuliste, seeneliste kui tervisesportlaste hulgas. Luitemaa Rannametsa-Tolkuse looduse õpperada saab alguse otse Tallinn-Pärnu-Ikla maantee äärest, 162. kilomeetril asuvast parklast. Rada on 2,2 km pikkune ja ringikujuline ning selle läbimiseks kulub 1,5-2 h. Rada lookleb läbi Tolkuse raba, üle kõrgete luitemägede, mida katab valgusküllane palumännik, ja jõuab Tornimäele. Mäe keskel asub u 18 meetri kõrgune vaatetorn, mille vaateplatvormilt avaneb suurepärane vaade ühelt poolt Häädemeeste rannaniidule ja teiselt poolt Tolkuse rabale. Rajale jääb mitmeid huvipunkte, rabajärvi ja puhkekohti. Siinsed luitemännikud on kauneimad ja kõrgeimad Eestis.

Loe edasi...

Nigula Looduskaitseala hõlmab 6400 ha ulatuses soid, metsi ning niite. Siinne inimtegevusest puutumata metsamassiiv on isegi Euroopa mastaabis unikaalne. Kaitseala südameks oleva Nigula raba uhkuseks on üle lageda raba hästi silma hakkavad viis põlismetsaga kaetud rabasaart ning suur rabajärv. Siin kasvab palju suuri jõhvikaid, mis on ka Nigula sümboliks. Kaitseala kuulub rahvusvahelise tähtsusega linnualade hulka ning kuulub esimese Põhja-Euroopas paikneva rahvusvahelise tähtsusega piiriülese märgalakomleksi, Põhja-Liivi märgala, koosseisu. Siinse puutumata loodusega tutvumiseks on külastajate tarbeks ettevalmistatud mitmeid matkaradu ja vaatetorne. Nigula raba õpperaja pikkus on 6,8 km ning selle läbimiseks tuleks varuda 3-4 h aega.

Loe edasi...

Nätsi-Võlla looduskaitseala rabad, Nätsi ja Võlla moodustavad üheskoos Pärnumaa suurima rabamassiivi. Kaitseala koosseisu kuuluvad veel ümbritsevad metsad ning Viruna puisniidud, samuti kauniskuldkinga kasvualad. Kaitseala on rahvusvahelise tähtsusega linnuala. Põline pesitseja on kaljukotkas, kuid siin on kodu leidnud ka rüüt, mudatilder, teder, punaselg-õgija, sookurg, tutkas, soo-loorkull, roo-loorkull, laululuik, väikepistrik, rabapüü. Rabades kasvab rohkesti jõhvikaid ja murakaid. Paarikümnele hektarile on rajatud jõhvika külvikultuur. See on üks tõeliselt veider paik: jõhvikapõlluni saab sõita autoga ning heal marja-aastal kingadega marjul käia, kasvõi küliti maas jõhvikaid korjata. Siinsed laukad on aga täis valgeid vesiroose. Räägitakse, et need on kõikide uppunud neitsite hinged, kes ei tahtnud mõisnikule esimese öö õigust loovutada. Seepärast kutsutakse põhjapoolset, Nätsi raba, ka Neitsi rabaks. Võlla raba kõrgel soosaarel asus veel enne sõda kaks eraktalu: Salu-Jaan Eessaare ja Salu-Jaan Tagasaare. Nendest ühe talu peremeest olevat kutsutud Sookolliks. Soosaarte pered küüditati 1949. aastal. Veel 1990. aastate alul oli osa taluhooneid katuse all, ühe juures lagunev rehepeksu- ja tuulamismasin ning hobuajam. Saare kauaaegsele inimasutusele viitab järsk künniastang Eessalusaare põlluserval.

Loe edasi...

Kui sa tunned, et su süda lööb ühes rütmis Eestimaa ürgse loodusega ja soovid minna sinna kuhu ei pääse mitte ühegi transpordivahendiga ega vii ükski laudtee, siis seo jalga lumekingad ehk räätsad ja võta ette rabamatk! Just räätsad annavad keskkonnasõbraliku võimaluse liikuda rabas, astuda puutumatule rabapinnale ilma seda kahjustamata ning soosse vajumata. Räätsamatkal saad elueheda kogemuse, mis tunne on liikuda takistamatult  mööda kohevaid lumevalle ja rabalaukaid. Parim aeg räätsamatkaks ongi sügis ja talv, mil Eestimaa loodus on ääretult kaunis. Rannametsa Soometsa looduskaitseala on maastikuliselt üks ainulaadseimaid. Seal kasvavad kauneimad  ja kõrgeimad luitemännikud Eestis ning asub unikaalne Tolkuse raba. Kuna siinne ala on rikas ka linnustiku poolest, saab räätsamatka ühendada linnuvaatlusega.

Loe edasi...

Süstamatkad Rannatee looduse poolt rikastele saartele, Manijale ja Sorgule, on erilisest erilisemad. Kaitsealune Sorgu on tibatilluke kivine 5 ha suurune laiuke, mis on looduslik kiviktaimla ja merelindude paradiis. Manilaid ehk Manija saar asub vähem kui kilomeetri kaugusel maismaast ning aastaringselt elab siin ligi 35 inimest. Kogu saar on kui üks väärtuslik rannaniit, mida iseloomustavad haruldaste taimede kasvualad ja rannikulindude häältest rõkkav rannik. Soojadel varasuve öödel võib siin kuulda kõlavat kõrekontserti - Manijal elab kõre ehk juttselg kärnkonna Eesti ja ilmselt kogu Lääne-Euroopa tugevaim populatsioon. Kajakimatkad siinsel rannikul ja saartele sobivad ideaalselt rannaniitudel pesitsevate lindudega tutvumiseks, kuna linnustik on siin eriti liigirikas! Matkad sisaldavad ka mõnusaid peatuspaike piknike pidamiseks.

Loe edasi...

Rannateele jääb hulgaliselt hästi ettevalmistatud ja eriilmelisi loodust tutvustavaid matkaradu. Pikemad on sobilikud tõsisemale loodushuvilisele ning lühemad pakuvad mõnusat jalutuskäiku ka väikeste lastega perele.

Kõik RMK õppe- ja loodusrajad leiad siit.

Loe edasi...